Sablonok

Sablonokat abban az esetben alkalmazunk, ha Site-unkon több oldalt készítünk ugyanolyan, vagy nagyon hasonló arculattal. Ilyenkor ahelyett, hogy minden egyes oldalnál megadnánk a megfelelo beállításokat, beillesztenénk a kívánt helyre a megfelelo elemeket a kívánt viselkedésekkel, létrehozunk egy sablont, majd a sablon alapján fogjuk létrehozni egyes oldalainkat. Az így létrehozott oldalak egyszerre módosíthatóak, ha magát a sablont fogjuk módosítani.

Amikor egy sablont hozunk létre tulajdonképpen megcsinálunk egy oldalt, és ezek egyes részeit szerkeszthetové tesszük, másokat nem.

Természetesen a sablonok azután is megváltoztathatóak, hogy dokumentumokat hoztunk létre belolük. Ilyenkor a program fel fogja kínálni a lehetoséget, hogy frissíti a sablonból létrehozott oldalakat.

Tudni kell, hogy sablonaink mindig egy Site-hoz tartoznak.


Sablonok létrehozása

Bármely dokumentum mentheto sablonként (ilyenkor azonban mentés után majd még szerkesztheto területeket kell meghatároznunk hozzá). Ezt a File menü Save As Template pontjával tehetjük meg.

Új, üres sablont hozhatunk létre a Templates paletta (Window / Templates) New ikonjára klikkelve, vagy a Templates paletta menüjének a New pontját választva. Ilyenkor azonnal adjunk nevet a létrehozott sablonunknak, hogy a késobbiekben könnyen tudjuk majd azonosítani.


Sablonok szerkesztése

Sablon szerkesztés üzemmódba a sablon palettán a szerkeszteni kívánt sablon nevére történo dupla kattintásssal térhetünk át. (Másik módszer, hogy kiválasszuk a szerkeszteni kívánt sablont, majd az Open ikonra klikkelünk.)

Sablon szerkesztése közben a <<Template>> felirat látható az oldal neve elott az ablak címsávjában.


Oldalbeállítások (Modify / Page Properties)

A Title beállítás kivételével a késobbiekben a sablonból létrehozott oldalak tulajdonságainál történt változtatások figyelmen kívül maradnak. Ha ezeket meg akarjuk a késobbiekben változtatni, vagy a sablont kell megváltoztatnunk, vagy az adott oldalt kell leválasztanunk a sablonról.


Szerkesztheto- és zárolt területek

Minden sablonban vannak szerkesztheto (Editable) és nemszerkesztheto (Locked) területek, objektumok. A szerkesztheto részeket, tartalmukat szabadon változtathatjuk a sablonból létrehozott dokumentumokban. A zárolt részek a sablonból létrehozott oldalakon nem módosíthatók. (Természetesen a sablon szerkesztése közben zárolt területeket is szabadon megváltoztathatunk.)

Alapértelmezésként az egész sablon zárolt, nem rendelkezik egyetlen szerkesztheto területtel sem!

Ha olyan sablonból akarunk létrehozni dokumentumot, amely nem rendelkezik szerkesztheto részekkel, a program rá fog kérdezni, hogy ezt valóban meg akarjuk-e tenni.

Tehát ahhoz, hogy sablonaink használhatóak legyenek, szerkesztheto részeket kell meghatároznunk, beszúrnunk.


Szerkesztheto területek meghatározása

  1. Válasszuk ki azt a részt, amit szerkeszthetové akarunk tenni.
  2. Válasszuk a Modify / Templates / Mark Selection Editable pontot
  3. A megjeleno dialógus ablakban adjunk egy nevet a szerkesztheto területnek

Táblázatok esetében szerkeszthetové teheto maga a táblázat, illetve celláinak tartalma. Egyszerre csak egy cellát tehetünk szerkeszthetové, ha többet akarunk, jelöljük ki egyesével oket, és minden egyes cellára külön alkalmazzuk a fent leírtakat. Ha a táblázatot szerkeszthetové tesszük, akkor csak magát a táblázatot tudjuk majd módosítani, tartalmát nem. Ha csak a tartalom szerkesztheto, a táblázat beállításait nem fogjuk tudni megváltoztatni.


Új szerkesztheto terület létrehozása

  1. Vigyük a kurzort oda, ahová szerkesztheto területet akarunk beilleszteni.
  2. Válasszuk a Modify / Templates / New Editable Region pontot.
  3. Adjunk egy nevet a szerkesztheto területnek (Ez a név majd kapcsos zárójelekben fog megjelenni a sablonban, ide majd valamilyen tartalmat szúrhatunk be).

Zárolás

Lehetoségünk van a már szerkeszthetové alakított területek zárolására, ehhez válasszuk a Modify / Templates / Unmark Editable Region pontot, majd jelöljük ki a listából a megfelelo terület nevét.


A Sablonokkal kapcsolatos beállítások (Edit / Preferences / Highlighting)

Beállítható a szerkesztheto (Editable Regions), illetve a Zárolt (Locked Regions) területek kiemelésére használt szín.
A kiemelés csak akkor fog megtörténni, ha a View / Invisible Elements be van kapcsolva.

A sablonok szerkesztésénél a szerkeszthetonek meghatározott területek lesznek csak kiemelve a beállított színnel. Természetesen a többi részt is szabadon módosíthatjuk, amíg a sablont szerkesztjük.

A sablonból létrehozott dokumentumban csak a zárolt területek lesznek kiemelve a meghatározott színnel, ezek szerkesztése nem lehetséges.

A kiemelés a HTML kódban is megtörténik. A szerkesztheto területek a <!-- #BeginEditable "Név" --> és az 
<-- #EndEditable --> megjegyzések között találhatók.


Dokumentumok léterehozása sablonok alapján

Ha egy sablon alapján akarunk új dokumentumot létrehozni, használjuk a File / New From Template pontot, majd válasszuk ki az adott Site-hoz tartozó, alkalmazni kívánt sablont.
Másik megoldás, ha létrehozunk egy új oldalt (File / New), majd alkalmazzuk rá az adott sablont; a sablon a palettárol a dokumentumba történo húzásával.


Sablonok alkalmazása létezo dokumentumokra

  • Modify / Templates / Apply to Page
  • A Templates Palettáról az alkalmazni kívánt sablont a dokumentumba húzzuk
  • A palettán kiválasztjuk a megfelelo sablont, majd az Apply gombra klikkelünk.

Ilyenkor a sablon tartalma hozzáadódik az oldalhoz.

Ha egy másik sablon alkalmazva volt az oldalra, a program megnézi, hogy vannak-e azonos nevu területek, és ilyenkor megpróbálja a megfelelo részeket behelyettesíteni. Ha vannak olyan területek a régi sablonban (részek az oldalon), amely az alkalmazni kívánt sablonban nem szerepelnek, akkor a DreamWeaver rákérdez, hogy ezeket törölje, vagy vegye bele az új sablonba. Ha az új sablonban több szerkesztheto terület van, mint a dokumentumban volt, ezek egyszeruen hozzáadódnak az oldalhoz.


Dokumentumok leválasztása az oket létrehozó sablonról

A leválasztást a Modify / Templates / Detach from Sablon.dwt ponttal tehetjük meg. Ilyenkor az oldal teljes egészében szerkeszthetové válik, de innentol kezdve nem lehetséges a dokumentum sablon alapján történo frissítése.


Dokumentumok frissítése

Ha megváltoztatunk egy sablont, a program végignézi, hogy mely dokumentumaink állnak kapcsolatban vele, és felkínálja azok automatikus frissítését. Amennyiben itt nem végeznénk el ezt, a késobbiekben is lehetoségünk nyílik rá a Modify / Templates / Update Current Page (Éppen aktuális oldal frissítése), ill. Update Pages (több oldal frissítése) pontok alkalmazásával.

Több oldal frissítése:
- Look in: Hol keresse a program a frissítendo oldalakat
- Entire Site: Egy a mögötte lévo listából kiválasztott teljes Site-on belül.
- Files That Use: Az adott Site-on belül az olyan file-okat keresse, amelyek a listából kiválasztott sablont használják.

FONTOS:
Ha megváltoztatjuk egy sablon nevét, frissítés elott újra alkalmaznunk kell azt a kívánt oldalakra!


Megjegyzések

Sablonok tartalmazhatnak Timeline-okat, CSS stílusokat, viselkedéseket. Mivel ezek a Fejléc (HEAD) mezo elemei (a viselkedések csak részben), ezért azok módosítása nem lesz lehetséges a sablon alapján létrehozott dokumentumokban, hiszen ezekben a Fejléc mezo elemei közül csak a Title szerkesztheto.

 

 

>>Vissza a tartalomhoz


Untitled Document