Formanyomtatványok

A formanyomtatványoknak a felhasználóktól való információ gyujtésében van szerepük.


Táblázatok létrehozása

Táblázatot az Insert menü Table pontja használatával, vagy az object palettán lévo Táblázat ikonra klikkelve, ill. a megfelelo helyre húzva illeszthetünk be. A megjeleno dialógusablakban rögtön megadhatjuk táblázatunk alapveto jellemzoit.

- Felhasználásuk: - Véleménykutatás
- On-Line vásárlások
- Keresok

A formok muködéséhez két dolog szükséges - A HTML-kód, ami a Form megjelenítésérol gondoskodik; és egy szerver oldali alkalmazás, v. script ill. kliens oldali script (CGI), ami az adatok feldolgozásáról gondoskodik. DreamWeaverrel lehetoségünk van Formok létrehozására, kliens oldali ellenorzésükre, vagy más típusú kliens oldali feldolgozásra scriptek segítségével (ehhez már legalább JavaScript turheto ismerete szükséges).


Formok létrehozása

Használhatjuk az Insert menü Form pontját, vagy az Objects paletta Forms részérol a Form ikonra kattintva, ill. azt a dokumentum megfelelo helyére húzva is létrehozhatunk formanyomtatványokat.


Formanyomtatványok tulajdonságai

- Név:
A formanyomtatvány nevének a kliens oldali kezelésnél van értelme. Ez az adat nem kerül majd a szerver felé elküldésre.
- Action:
Itt kell megadnunk azt az Internet címet (linket), ahhol az a szerver oldali script vagy alkalmazás található, amely majd a Form feldolgozását fogja végezni. Ha a feldolgozást kliens oldalon végezzük, nem kell megadni, mert ilyenkor más módszereket használunk.
- Method:
Az adatátadási módszert állíthatjuk be.
- Get:
Az adatok az Action-nél megadott URL-hez hozzáfuzve kerülnek elküldésre. Ez a módszer több szempontból hátrányos. Egyrészt az URL látható, tehát lehetoleg ha jelszavakat is küldünk ne alkalmazzuk ezt a módszert. Másrészt mivel egy URL maximum 8192 karakter hosszúságú lehet, ezért így csak korlátozott mennyiségu információ átadására van lehetoség. Vannak esetek, amikor mégis ezt érdemes használni.
- Post:
Az adatok a Standard Bemeneten (<STDIN>) kerülnek átadásra.

Formok elemei, és tulajdonságaik

Elemek beillesztése: Insert / Form Object / Elem, vagy az Objects paletta megfelelo elemére kattintva, illetve azt a dokumentumba húzva.

Szövegmezo (Textfield)
A különbözo szövegmezok szöveges adatok bevitelére szolgálnak.

Tulajdonságaik:
- Név:
a mezo tartalmához kötött név, ami majd paraméterként átadásra kerül. Itt említjük meg, hogy egy formanyomtatvány minden egyes elemének más névvel kell rendelkeznie.
- Char Width:
Megadja, hogy a mezoben maximum hány karakter jelenítheto meg; azaz hány karakter szélességu az adott mezo.
- Max Chars:
Itt adjuk meg, hogy az adott szövegmezobe maximálisan hány karakter gépelheto be. Ha a mezo Multi Line típusú, ez az opció nem jelenik meg.
- Num Lines:
Beállíthatjuk, hogy a szöveges területünk hány sor magasságú legyen. Ez az opció nem jelenik meg Egysoros- ill. Jelszó típusú szövegmezoknél.
- Type: A szövegmezo típusa:
- Single Line:
Egy soros beviteli mezo.
- Multi Line:
Több soros beviteli mezo.
- Password:
Jelszó mezo. Lényegében teljesen úgy muködik, mint a Single Line típusú beviteli mezo, de a begépelt karakterek helyett majd csak valamilyen maszk-karakterek fognak megjelenni a weboldalon.
- Init Value:
Az adott mezo alapértéke. Kiindulási állapotban a mezoben az itt megadott szöveg lesz, valamint ha a felhasználó egy Reset típusú nyomógombra kattint, az itt megadott érték fog ismételten beíródni.
- Wrap:
(Csak Multi Line típusnál.) Itt kikapcsolhatjuk (Off) a szöveg automatikus tördelését, ill. különbözo módszereket adhatunk meg hozzá (Virtual, Physical).

Jelölonégyzet (CheckBox):

Választási lehetoségeket tartalmazó opció-sorozatoknál használjuk, azokban az esetekben, amikor azt akarjuk, hogy az adott csoport több eleme is választható legyen.

Tulajdonságai:
- Név:
- Checked Value:
Azt az értéket adjuk meg, ami majd a formanyomtatvány elküldésekor az azt feldolgozó alkalmazásnak átadódik, abban az esetben, ha a felhasználó az adott jelölonégyzetet kipipálta.
- Initial State:
Beállíthatjuk, hogy alaphelyzetben ki legyen-e pipálva (Checked), vagy ne (Unchecked) az adott CheckBox.


Opcióválasztó mezo (Radio-Button):

Akkor használjuk, ha azt akarjuk, hogy egy opció-csoportból egyszerre csak egy elem legyen kiválasztható. Az ilyen opciócsoport egyik elemét kiválasztva az összes ugyanazon csoportba tartozó lehetoség kiválasztása törlodik.

Tulajdonságai:
- Név:
Az ópciócsoport neve, amelybe majd az adott mezo tartozni fog. MINDEN AZONOS csoportban lévo Radio-Buttonnak ugyanazzal a Névvel KELL rendelkeznie.
- Checked Value:
Azt az értéket adjuk meg itt, ami elküldésre kerül, ha az adott opció van kiválasztva.
- Initial State:
Beállíthatjuk, hogy kezdetben az adott opció ki van-e választva. Elméletileg lehetoség van egy csoport több elemét is alapértelmezésként kiválasztani, de kerüljük az ilyen megoldást, hiszen azért alkalmazunk ilyen típusú formanyomtatvány elemet, hogy ezt majd elkerüljük.


Listák és Menük:

Használatukkal értéksorozatokat kínálhatunk a felhasználónak, amelybol majd szabadon választhat (egy vagy több lehetoséget).

A listáknak három fajtájuk van: Legördülo (Menu), sima lista (List), ill. lista több választási lehetoséggel (List).

Tulajdonságai:
- Type: A lista típusát állíthatjuk be. (Menu v. List)
- Height: Megadhatjuk, hogy hány sor magas legyen a lista (Menu típusnál ez a pont nem jelenik meg).
- Allow Multiple: Ezt a pontot bejelölve megadhatjuk, hogy a listának egyszerre több eleme is kiválasztható legyen.
- List Values: Erre a nyomógombra kattintva a listát szöveggel, és a hozzá tartozó elküldendo érkekkel tudjuk feltölteni, illetve a már megadott elemeit törölhetjük, módosíthatjuk, sorrendjüket változtathatjuk meg.
- Initially Selected: A lista alapértelmezettként kiválasztott pontját (ill. többszörös választás engedélyezése esetén pontjait) állíthatjuk be.


File Feltöltés (File Upload):

A File feltöltés mezo tulajdonságai megegyeznek az Egysoros (Single Line) szöveges mezo tulajdonságaival. Ilyen mezo beillesztésekor a mezo mellett meg fog jelenni egy nyomógomb is, aminek segítségével a felhasználó majd megkeresheti a feltölteni kívánt file-t gépén.

Meg kell említeni, hogy ez a mezo csak akkor fog muködni, ha az adott szerveren engedélyezve van a névtelen (anonymous) feltöltés.

Abban az esetben, ha használjuk ezt a mezot, manuálisan be kell írnunk a <FORM> tag-be az ENCTYPE="multipart/form-data" paramétert, hogy biztosítsuk a feltölteni kívánt file megfelelo kódolását.


Kép-mezo (Image-field):

Segítségével egy képet illeszthetünk a formanyomtatványba (ezt egyébként egy sima képpel is megtehetjük).


Rejtett mezo (Hidden field):

Az ilyen típusú mezoket a böngészo nem fogja megjeleníteni. Szerepe: A formmal együtt még egy név-érték párost tudunk küldeni a feldolgozó alkalmazásnak. Ennek például akkor lehet szerepe, ha egy alkalmazás több formanyomtatvány feldolgozását is elvégzi. Ilyenkor ezzel tudjuk azonosítani az adott formanyomtatványt (ugyanis formanyomtatvány neve NEM kerül elküldésre).


Nyomógombok (Button):

Funkció szerint háromféle nyomógombot különböztetünk meg:

- Elküldo - gomb (Submit)
- Alaphelyzetbe állító gomb (Reset)
- Sima gomb (None)
Tulajdonságai:
- Név:
- Label:
A gombon található felirat
- Action:
A gomb muködése
- Submit form:
A gomb a form -ot fogja elküldeni feldolgozásra
- Reset form:
A gomb alaphelyzetbe állítja a formanyomtatványt
- None:
Alaphelyzetben semmit sem csinál, nekünk kell majd valamilyen kliens-oldali scripttel leírni a muködését.


Jump Menu:

Segítségével létrehozhatunk egy legördülo menüt, amelynek valmelyik elemét választva egy beállított oldalt tudunk megjeleníteni.

Tulajdonságai:
- Menu Items:
Ebben a mezoben válogathatunk a legördülo menü tartalma között, a +, - gombokkal új elemeket hozhatunk létre, ill. törölhetjük a meglévoket. A le - fel nyilak segítségével a menü elemeinek sorrendjén változtathatunk.
- Text:
A kiválasztott ponthoz tartozó szöveges részt adhatjuk meg, ez a szöveg fog megjelenni a menüben.
- When Selected
Go to URL:
Az adott ponthoz tartozó hivatkozást adhatjuk meg.
- Open URLs in:
Kiválaszthatjuk, hogy a megadott hivatkozást melyik ablakban ill. frame-ben akarjuk majd megjeleníteni (ld.: Frame-ek).
- Menu Name:
Nevet rendelünk a menünkhöz. Ez a JavaScript alkalmazása miatt fontos.
- Options:
Egyéb lehetoségek
- Insert Go Button
After Menu:
Beszúr egy Go feliratú nyomógombot (Button - none + Javascript), amellyel szintén a kiválasztott hivatkozást tudjuk majd megejeleníteni.
- Select First Item
After URL Change:
Az "ugrás" után a menünek mindig az elso eleme lesz kiválasztva.

Maga a Jump Menu muködése szerint nem tartozik egy form elemei közé.
Tudni kell, hogyha a menü egy elemét kiválasztjuk, az ugrás azonnal megtörténik, ezért alaphelyzetben a Go nyomógomb alkalmazásának semmi értelme sincs. (Az automatikus ugrás elkerülheto, ha a menüt tartalmazó SELECT mezorol eltávolítjuk az onChange eseménykezelést. Ezután az objektum azonban nem lesz Jump Menu-ként szerkesztheto.



Formanyomtatványok alkalmazásával kapcsolatos megjegyzések

  • A formokat elküldés elott érdemes valamilyen kliens oldali scripttel ellenorizni, hogy helyesen lettek-e kitöltve.
  • Formanyomtatvány elemeket nem csak formanyomtatványokon belül használhatjuk. Ennek különbözo kliens-oldali scriptek alkalmazásakor van jelentosége (pl.: Jump Menu).
  • A Jump Menu-t NE alkalmazzuk egy FORM-ban

 

>>Vissza a tartalomhoz


Untitled Document