Hivatkozások

Hivatkozások (Linkek) segítségével különböző oldalakat tudunk összekapcsolni. A Linkek mintegy ugrópontként szolgálnak egy másik oldalra (esetleg egy bizonyos oldal egy adott pontjára, de léteznek teljesen más típusú linkek is). Lehetőségünk van mondandónkat oldalakra bontva, az oldalakat valamilyen rendszer szerint összefűzve elhelyezni az Interneten, ezáltal tagolva azt, és lehetőséget adva rá, annak, aki megtekinti, hogy ha őt bizonyos részek nem érdeklik, ne kelljen azt megnéznie.
Hivatkozásokká alakíthatunk szövegeket, képeket, képek bizonyos területeit (ill. a felhasználó ténykedésére létrejövő eseményeket, de erről majd később).
Az ugrópont (kép, szöveg, stb.) tualjdonságaként kell megadnunk a Link pont alatt annak a dokumentumnak az Internet címét, amire az ugrópontunk visz.
Linkek természetesen mutathatnak nem csak weboldalakra (*.htm, *.html file-ok), hanem bármilyen file-ra is, ebben az esetben, ha a felhasználó böngészője nem tud mit kezdeni az adott dologgal, felkínálja, hogy a felhasználó letöltse azt.

Internet címek felépítése (URL-ek) - Protokol (pl.: http)
- Hely (pl.: www.avix.hu)
- Dokumentum elhelyezkedése (/ie/) - tulajdonképpen mint egy könyvtárszerkezet.
- Dokumentum neve (index.htm)

 

Pl.: http://www.avix.hu/ie/index.htm

Protokol: Ennek segítségével dönti el a dokumentumot elkérő program, hogy azt hogyan kell kezelnie.

Relatív és abszolút URL-ek:

Abszolút URL:
Az Internet címet teljes egészében megadjuk (Különösen az oldalainkat tartalmazó webhelyen kívüli helyekre kialakított linkek használata esetén van értelme használatuknak). Pl.: www.avix.hu.

Relatív URL:
Nem adjuk meg a teljes Internet címet, csak az éppen aktuális dokumentumunkhoz képest az elérési útvonalat. Pl.: Ha a www.avix.hu/ie/index.htm-en vagyunk, és ugyanebben a könyvtárban (/ie/) van egy web.htm nevű dokumentum, akkor a relatív hivatkozás egyszerűen web.htm. Relatív hivatkozásokat csak az adott webhelyen belül található oldalakra kialakított linkek esetén tudunk alkalmazni.
A relatív link alkalmazásának előnye, hogy mivel az első oldal megnyitásához az útvonal adott, mindig ehhez történik a viszonyítás, ezért lényegében mindegy, hogy az oldal hol van, akkor is működőképes lesz (Tehát, ha mondjuk nem Neten, hanem otthon a merevlemezen tároljuk, akkor is működni fog).

Szöveg, mint hivatkozás

Egy szöveg hivatkozássá alakításához jelöljük ki az adott szövegrészt, majd a Link tulajdonsághoz írjuk be a megfelelő dokumentum relatív, vagy abszolút Internet címét. Ilyenkor az adott szöveg aláhúzódik, illetve színt vált. Ezeket a színeket tudjuk beállítani a Page Properties Link, Visited Link ill. Active Link pontjainál.- Link: A még nem látogatott hivatkozások színe (Kék)
- Visited Link: A már látogatott hivatkozások színe (Lilás)
- Active Link: Az éppen töltődő link színe (Piros)

 

Hivatkozások Elnevezett Horgonyokra (Named Anchors)

Elnevezett horgonyok segítségével bizonyos pontokat jelölhetünk meg oldalainkon, ahova később oda tudunk ugrani.
Létrehozásuk: Insert/Named Anchor, vagy az Objects palettán az Invisibles részből a horgony ikonra klikkelve illetve a dokumentumba húzva azt.
Minden ilyen horgony rendelkezik egy névvel. Maga a horgony a böngészőben nem látszik.

Névadási szabályok: a különböző objektumok elnevezésére csak az angol abc betűit ill. számokat használunk, a név szóközt nem tartalmazhat, nem kezdődhet számmal.

Ha egy ilyen horgonyra akarunk hivatkozni, akkor Linkként adjuk meg a horgony nevét előtte egy kettőskereszt (#) karakterrel (pl.: #teteje).
Lehetőség van más oldalon lévő horgonyra is hivatkozni, ilyenkor megadjuk a dokumentum Internet címét, majd #horgonynév (pl.: www.avix.hu/ie/hardware.htm#VGA, vagy relatív hardware.htm#VGA).

Bizonyos esetekben (pl.: eseménykezelés) hasznos, ha valamit hivatkozássá tudunk alakítani úgy, hogy az nem mutat semmire. Ilyen esetekben egy "névtelen" elnevezett horgonyt adunk meg a Link célpontjaként (simán #).

Levélküldés (mailto: linkek)

Ha Link-ként a mailto:email-cím "helyet" adjuk meg, az ugrópontra klikkeléskor a böngésző elindítja a felhasználó Internetes levelező-programját, és beírja a címzett mezőbe az email-cím-nél megadott értéket. Ha meg akarjuk adni a levél tárgyát (subject) is, akkor az email-cím után egy kérdőjelet írunk, majd a subject=tárgyszöveget.

Pl.: mailto:szego@interware.hu?subject=tanfolyam

DreamWeaver 3 -ban lehetőségünk van az E-Mail Link objektum használatára, ilyenkor egy felbukkanó dialógusablakban kell megadnunk a link szövegét és a hozzá tartozó e-mail címet (és esetlegesen a tárgyat).

Egyéb "link" típusok

javascript: utasítás
Egy JavaScript nyelvű parancsot, illetve egy ilyen nyelven megírt funkciót tudunk vele végrehajtani. Természetesen csak a JavaScriptet ismerő böngészők tudnak mit kezdeni vele. Pl.: javascript: alert('Klikk.')

about: valami
Létezik ilyen. CSAK az Internet Explorer használja. Pl.: about:blank.

 

>>Vissza a tartalomhoz


Untitled Document