Szöveg és formázása

Szöveg alkalmazása előtt első lépésként mindig a Kódolást állítsuk be!

Karakterfajták

A weblapokon alkalmazható karakterkészleteket két nagy csoportba sorolhatjuk - változó (True Type), illetve fix szélességű (Monospaced) karakterekből felépülő karakterkészletek.- True type
- Arial
- Times New Roman
- Mono
- Courier

Lehetőség szerint csak ezt a három betűtípust alkalmazzuk, mivel az oldal a betűkészletet magát nem tartalmazza, csak utasításokat a használatára. Ezért, ha a weboldalt megtekintő ember nem rendelkezik az adott installált karakterkészlettel, böngészője a nem ismert karakterfajtákat az általa alapértelmezettnek beállított karakterekkel fogja helyettesíteni. Ilyen esetekben gyakran előfordulhat, hogy az oldalon található képek, táblázatok és az oldal egyéb elemei a tervezetthez képest elcsúsznak, tönkretéve a lap arculatát. Kisebb feliratoknál, ha mindenképpen ragaszkodunk az adott karakterekhez, akkor ezekből képet készítve, majd azt beillesztve elérhetjük a kívánt hatást.

(Active-X, Install on Demand - CSAK Internet Explorer-nél használható)

Szöveg tulajdonságai

Karakterkészlet: Az alkalmazni kívánt betutípust adhatjuk meg itt. A Default Font a böngészore bízza ezt a beállítást, ez általában a Times New Roman karakterkészletnek felel meg. Mivel ez nem minden böngészore igaz, érdemes minden szövegnél direkt megadni a használni kívánt karakterkészletet, így biztos, hogy a weblap tartalma mind a szerkesztovel, mind böngészokkel megtekintve azonos lesz.
Méret (SIZE): Betuk nagyságát állítjuk be itt. Használhatunk a beállításhoz abszolút és relatív méreteket.
- Abszolút: A karakterek nagyságát egy 1 (legkisebb, 9pt) és 7 (legnagyobb, 20pt) közötti skálán adjuk meg. Ha semmit nem adunk meg, akkor az 3-as méretuként fog megjelenni (ez a legtöbb Böngészo alapértelmezése (12pt). Az alapértelmezett méretet természetesen átállíthatjuk (nemcsak hármas lehet, hanem 1-7-ig bármi).
- Relatív: A karaktereknek az alapértelmezett abszolút mérettol való eltérését adhatjuk meg. (-7 - +7). Természetesen a végeredmény itt is abszolút méretben 1 és 7 között mozog.
Szín: A szövegnek tetszoleges színt adhatunk meg (választás a palettáról, color picker ill. RGB kód alapján).
Ha ezt elhagyjuk, a szöveg színe a Modify menü Page Properties pontja alatt a Text-nél megadott színu lesz.
Módosítók:     - Félkövér (Bold; B-ikon)
    - Dolt (Italic; I-ikon)
    - Aláhúzott (Underlined; Text/Style/Underlined)
Igazítás: A három ikon segítségével lehetoségünk van az adott bekezdést balra-, középre-, ill. jobbra igazítani.
Blokk formázás:
- Címsorok (Heading 1-6): Különbözo méretu (1-es a legnagyobb, 6-os a legkisebb), félkövér betuvel írt szöveg.
- Bekezdés (Paragraph): Az adott szöveg elso karaktere elott egy üres sort hoz létre.
- Eloreformázott
 (Preformatted)
Az ilyen módszerrel megformázott szöveg pontosan úgy fog megjelenni, ahogyan az a HTML-kódban szerepel. A többi nem, mivel magát a HTML-kódot is tagoljuk különbözo WHITESPACE karakterekkel, ezért ilyen esetekben azokat - mindegy, hogy mennyi van belole egymás után, - a böngészok egy SPACE karakterként fogják megjeleníteni. Fontos megjegyezni, hogy az eloreformázottan írt karaktereket CSAK fix szélességu betukkel lehet megjeleníteni.

Eloredefiniált stílusok

Ezeket a stílusokat a Text menü Style pontja alatt találjuk a 2. résztol lefelé

- Strikethrough: Áthúzott
- Teletype: Írógép (Fix szélességu karakterek)
- Emphasis: Nyomatékosítás (Dolt betuk)
- Strong: Eros nyomaték (Félkövér betuk)
- Code: Számítógépes kód (Fix szélesség, általában a <PRE>-vel együtt alkalmazzás)
- Variable: Változó (Dolt betuk)
- Sample: Példa (Fix szélességu betuk)
- Keyboard: Billentyuzetrol történt bevitel (Fix szélességu betuk)
- Citation: Idézet (Dolt betuk)
- Definition: Meghatározás (Dolt betuk)

Ezek a hatások elérhetoek direkt formázási módszerekkel is.

- Kód olvashatóbbá tétele - Stíluslapok segítségével szabadon átdefiniálhatjuk ezek hatását.

Léteznek egyéb elore definiált stílusok, (pl.: törölt-, beillesztett szöveg), de ezeket igen ritka esetekben alkalmazzuk.


Listák

Listákat különbözo dolgok felsorolásánál, illetve egyszeru csoportosításoknál alkalmaz(hat)unk. Két nagy csoportjukat különböztetjük meg - a rendezett és a rendezetlen listákat. Listákat a megfelelo ikonra klikkelve hozhatunk létre (Listává formázhatjuk a szöveget).
Listák egymásba ágyazhatók a Balra- ill. Jobbra húzás ikonok segítségével. A List Item gomb használatával beállíthatjuk Listáink altípusát, valamint számozott Listáknál a beágyazott listákra vonatkozó számláló szabályokat.

A Menu és Directory List hatása teljesen megegyezik a sima Bulleted List hatásával, kivévé, hogy a Lista egy <MENU>...</MENU>, ill. <DIR>...</DIR> tag közé kerül. Ezeknek az eloredefiniált stílusokhoz hasonló szerepük van. Segítenek a HTML-kódot olvashatóbbá tenni, valamint stíluslapok, egyedi stílusok segítségével majd a késobbiekben szabadon átdefiniálhatjuk muködésüket.

>>Vissza a tartalomhoz


Untitled Document