A DreamWeaver kezelőfelülete


Részei:

- Menü sor
- Szerkesztő ablak
- Lebegő paletták
- Státusz sor

Menük:
File: Oldalak mentése, megnyitása, stb.
Edit:
Szerkesztés, Visszavonás, kiválasztások, kivágás, másolás, keresés, stb.
View:
Megjelenítéssel kapcsolatos beállítások, parancsok. Pl.:Fejléc rész, vonalzók, stb. megjelenítése, azok beállításai (A szerkesztéssel kapcsolatos segédezközök megjelenítésére vonatkozik, a lebegő palettákkal kapcsolatos beállításokat nem itt, hanem a Window menüben találjuk majd. Ezek a dolgok a böngészoben megtekintve az oldalon nem fognak megjelenni).
Insert:
A weboldalakat alkotó, illetve azoakat leíró elemek hozzáadása, beillesztése a megfelelő helyre. (pl.: képek, táblázatok, stb.)
Modify:
Az oldalon lévő, éppen kiválasztott elem illetve maga az oldal tulajdonságainak, beállításainak módósításával kapcsolatos ezközöket, parancsokat találjuk ebben a menüben.
Text:
Szöveges adatok formázásával kapcsolatos parancsok
Commands:
Különbözo kiegészíto parancsok. A menü tartalma függ az éppen aktuális kiválasztástól.
Window:
Ablakok, lebego paletták megjelenítése, eltüntetése, rendezése.
Site:
Ez a menüpont csak a DreamWeaver 3-ban található meg. A Site-okkal kapcsolatos parancsok találhatók benne.
Help: Súgó

Státusz-sor

Jelenlegi pozíciónál lévő HTML-tag

Felbontás: Felbontásra optimalizálásnál lehet jelentősége. Léteznek előre meghatározott beállítások, de mi is szabadon definiálhatunk ilyeneket.

Méret/Idő:
Oldalunk mérete Kbyte-ban, illetve a Beállítások pont alatt megadott letöltési sebesség alapján becsült letöltési idő látható itt.

Mini - Indító sor:
Különböző lebegő paletták megjelenítése, eltüntetése

Lebegő paletták

Objects:
Innen is lehetőség nyílik különbözo elemek beszúrására a dokumentumba. Négy részre van osztva, ezek között a felso sorban lévo lefelé mutató nyílra klikkelve, majd a megfelelo menüpontot kiválasztva tudunk váltani.
Properties:
A kiválasztott elem(ek) tulajdonságait tudjuk átállítani a segítségével. Ez a paletta szinte folyamatos használatban van egy lap szerkesztése során.
Launcher:
Indítópaletta. A különböző egyéb palettákat jeleníthetjük meg-, illetve rejthetjük el a segítségével, valamint egyéb szolgáltatásokat (pl.: Site) érhetjük el vele. Ennek a palettának miniatur változata megtalálható a státuszsor (alsó keret) jobb szélén.
Library:
Könyvtár. Itt tárolódnak a különböző általunk előredefiniált beszúrható elemek.
Styles:
Egyéni stílusok definiálása, szerkesztése és felhasználásuk.
Behaviors: Viselkedés, eseménykezelés
Timeline: Időegyenes, objektumok animálása.

Léteznek egyéb lebegő paletták is. Az egyes paletták használatáról külön-külön a megfelelő résznél lesz szó. A lebegő paletták többsége szabadon átméretezhető, egymásba pakolható, szétválasztható. Ezek a tulajdonságuk megkönnyítik munkánkat, különösen az igen összetett oldalak szerkesztésénél.

Különböző dolgok kijelöléseSzöveg: Shift + nyilak, egérgomb lenyomva tartása mellett a mutatóta szövegen végihúzva
Objektumok: (Bal) Klikk
Egyéb: Speciális kijelölési módszerek, majd az aktuális résznél külön lesz ezekről szó.

 

Az egyes elemek kijelölésére lehtőségünk van a megfelelő HTML-kódrészlet kijelölésével is.

A weboldalakra vonatkozó alapvető beállítások:

Egy Internetes hely minden egyes oldala rendelkezik ilyen beállításokkal. Ezeket a Modify menü Page Properties pontjának használatával (CTRL + J) tudjuk megadni.

Az egyes beállítások pontos használatáról majd később, a megfelelő résznél lesz szó, itt szinte csak felsorolásszerű említést teszünk róluk.Title: Az oldal neve, ez a felirat fog megjelenni a böngésző ablakneve sorában.

Background Image: Az oldal hátterének használt kép. Bővebben majd a képekkel foglalkozó résznél lesz róla szó.

Background: Háttérszín.

Link, Visited Link, Active Link: A hivatkozások, és azok állapotának jelölésére használt színek.

Document-Encoding: Az oldal szövegéhez rendelt kódlap. Különböző nyelvű oldalak készítéséhez különböző kódlapokat használunk. Pl.: angol lapokhoz Western1, magyar nyelvűekhez Central-European (ISO 8859-2). Az itt megadott beállítás hatása leginkább az ékezetes karakterek megjelenítésénél figyelhető meg.

Tracing Image: Az oldal tervezésénél segítségünkre lévő háttérkép állítható itt be. Későbbiekben külön kitérünk majd rá. Alatta a Tracing Image-re vonatkozó beállításokat találjuk.

Left, Top Margin: Az egész dokumentum bal oldali, illetve felső margójának vastagságát (px) lehet itt meghatározni. A Netscape Navigator ezeket a beállításokat nem veszi figyelembe. Ez a beállítási lehetőség csak DreamW. 3-ban van.

Margin Width, Margin Height: Pontosan ugyanazt lehet beállítani ezekben a pontokban, mint a Left-, ill. Top Margin-nál. Ezeket a beállításokat az Internet Explorer böngésző nem veszi figyelembe (Ezek a pontok is csak DreamWeaver 3-ban vannak).

A Page Properties ablak:

Page Properties

>>Vissza a tartalomhoz


Untitled Document